Gastroenterologická ambulance se věnuje pacientům s potížemi zažívacího traktu. Naše ambulance je kompletně vybavena i pro endoskopická vyšetření – gastroskopie, kolonoskopie, což jsou hlavní vyšetřovací postupy v gastroenterologii.
 

Gastroskopie

Popis vyšetření:
Jedná se o endoskopické vyšetření horní část trávicího ústrojí, prostřednictvím kterého je možné:

  • zobrazit horní část trávicí trubice zevnitř (jícen, žaludek, dvanáctník)
  • odebrat vzorky tkání pro histologické vyšetření
  • odstranit útvary, jejichž přítomnost je v trávicím traktu nežádoucí (např. polypy)

Cílem vyšetření je odhalit nádorová onemocnění horní části trávicí trubice, různé formy zánětů či polypů a možné důvody krvácení do střeva.

Jak to probíhá a jaká je doba vyšetření?
Gastroskopie je endoskopické vyšetření, při kterém lékař pomocí ohebné trubice (gastroskopu) může nahlédnout dovnitř horní části trávicího ústrojí. Nejprve Vám znecitlivíme hrdlo anestetickým sprejem, pak si lehnete na levý bok. Lékař Vám citlivě zavede do krku ohebnou plastovou hadičku o průměru 10 mm, která dosáhne přes jícen a žaludek až do dvanáctníku. Vyšetření trvá cca 10 minut. Intenzitu případných nepříjemných stavů minimalizujete, pokud se co nejvíce uvolníte a budete pomalu dýchat nosem. Celým výkonem Vás krok po kroku provedeme. Pokud to bude Vašim přáním, můžete být mírně utlumeni injekci do žíly tzv. analgosedace. Na všem se domluvíme při Vaší objednávce.

 

Jak se připravit?

Od půlnoci nesmíte jíst, pít ani kouřit, ráno si jen vypláchněte ústa čistou vodou. Pokud používáte léky, např. na vysoký krevní tlak, srdce apod., poraďte se o jejich užívání před výkonem s lékařem.
 

 

Kolonoskopie

Popis vyšetření:
Jedná se o endoskopické vyšetření dolní části trávicího ústrojí, prostřednictvím kterého je možné:

  • zobrazit dolní část trávicí trubice zevnitř (konečník, tlusté střevo)
  • odebrat vzorky tkání na histologické vyšetření
  • odebrat útvary, jejichž přítomnost je v trávicím traktu nežádoucí (např. polypy)

Cílem vyšetření je odhalit patologie dolní části trávicí trubice (nádorová onemocnění, různé formy zánětů či polypů, možné důvody krvácení do střeva, atd.). Oproti jiným metodám vyšetření, jako jsou ultrazvuk nebo CT, umožňuje kolonoskopické vyšetření odebrat materiál z vyšetřované oblasti. Dokonce ani fotografická kapsle nedokáže ani přes svou vysokou cenu kolonoskopickou metodu plnohodnotně nahradit.

​Jak to probíhá a jaká je doba vyšetření?
Kolonoskopie je optické vyšetření, při kterém lékař pomocí ohebné trubice (kolonoskopu) může nahlédnout dovnitř dolní části trávicího ústrojí. Před vyšetřením si odložíte oděv od pasu dolů a oblečete si jednorázové speciální kraťasi s otvorem vzadu. Lehnete si na levý bok a my Vám opatrně zavedeme do konečníku ohebnou hadičku o průměru 15 mm. Vyšetření může trva cca 30 - 60 minut. Celým výkonem Vás krok po kroku provedeme. Pokud to bude Vašim přáním, můžete být mírně utlumeni injekci do žíly tzv. analgosedace. Na všem se domluvíme při Vaší objednávce.

Jak se připravit?
S ohledem na nutnost kvalitní očisty střeva k vyšetření je nezbytná speciální příprava (dieta a pití speciáního roztoku den před vyšetřením). Touto přípravou Vás provede naše sestřička v dostatečném předstihu před vlastním vyšeřením. Pro optimální průbeh celého kolonoskopického vyšetření se prosím seznamte s uvedenými pokyny.​Úhrada zdravotních pojišťoven za endoskopické vyšetření

Klientům VZP toto vyšetření na našem jejich zdravotní pojišťovna nehradí. Jeho provedení je možné pouze v režimu samoplátce (gastroskopie = 3000 + případné náklady na za histologické zpracování odebraného materiálu, kolonoskopie = 8000 + případné náklady na za histologické zpracování odebraného materiálu).

Odůvodnění této skutečnosti naleznete zde.

Dle nařízení vlády 307/2012 musí zdravotní pojišťovna zajistit kolonoskopické vyšetření nejpozději do 4 týdnů od jeho indikace. Pokud mají klienti VZP problém objednat se k vyšetření v rámci této lhůty, mohou se obrátit na VZP (tel. 952 236 204), kde jim bude zajištěna maximální součinnost při hledání vhodného pracoviště (platí pro brněnský region).
 

    Úhrada zdravotní pojišťovnou Analgosedace na přání pacienta - Gastroskopie Analgosedace na přání pacienta - Kolonoskopie
201 Vojenská ZP hradí 920 Kč 1 300 Kč
205 ČPZP hradí 920 Kč 1 300 Kč
207 OZP hradí 920 Kč 1 300 Kč
211 ZPMV hradí 920 Kč 1 300 Kč
213 RBP hradí 920 Kč 1 300 Kč
111 VZP nehradí    

Screening nádoru tlustého střeva a konečníku

V rámci screeningového programu zaměřeného na včasný záchyt zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku (screening karcinomu kolorekta) je pacientům nad 55 let doporučováno absolvovat screeningovou kolonoskopii – preventivní endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku.

Od roku 2014 zdravotní pojišťovny aktivně zvou své klienty na toto vyšetření následujícím dopisem (ve věku 50 - 55 let se v rámci screeningu provádí vyšetření vzorku stolice na okultní krvácení = přítomnost mikroskopického množství krve, v případě positivního nálezu se doporučuje provést kolonoskopické vyšetření, od 55 let lze provést přímo kolonoskopické vyšetření bez předchozího vyšetření vzorku stolice)

Naše pracoviště patří mezi pracoviště akreditovaná Ministerstvem zdravotnictví pro provádění screeningových vyšetření kolorektálního karcionomu.
 

Jak se objednat?

Pokud již nemáte k vyšetření další dotazy, můžete ke sjednání termínu využít objednávkový formulář níže. Chcete-li se objednat, ale máte k vyšetření další dotazy, můžete k objednání využít tel. čísla: +420 533 306 481 nebo +420 739 683 020.

Máte zájem o služby gastroskopické
a kolonoskopické ambulance?