Blog

Zdravá strava

Dlouhodobým omylem spojeným s výživou je myšlenka, že zdravá strava = dietní strava. Pokud se této myšlenky budeme držet a budeme jíst každý večer pytlík ořechů, protože ořechy jsou přece zdravé, naše hmotnost by měla zůstat stejná, ba dokonce by měla klesat. Popravdě řečeno, hmotnost bude spíše stoupat. Ačkoli jsou ořechy bohaté na nenasycené tuky, které jsou zdraví prospěšné, pořád jsou to tuky, které dodávají tělu energii, kterou je třeba využít. Při sedavém životním stylu se tato energie bude s velkou pravděpodobností ukládat do tělesných energetických zásob, a to ve formě tuku. 

 

Zdravá výživa je taková, která podporuje normální trávení, imunitní, hormonální a psychickou reakci.  Zdravá strava je jedním z preventivních opatření nadváhy a obezity a sní spojených zdravotních problémů.

 

Pro každého z nás však může zdravá strava představovat něco jiného. Například pro člověka s intolerancí na mléčný cukr nebude mléko vhodnou položkou na jeho nákupním seznamu, ačkoli se mléko obecně uvádí mezi „zdravé” potraviny. Pro někoho jiného zase nemusí být vhodné ořechy, trpí-li alergií na ně. 

 

Výživa, resp. zdravá výživa je zkrátka individuální. 

 

Nicméně jedno pravidlo je v rámci zdravé stravy stejné pro nás pro všechny, a tím je volba skutečných potravin nebo jen minimálně průmyslově zpracovaných, ale o tom zase příště.