Blog

Vakcína: Virus nemá žádný mozek, ale skutečně žádný mozek a koblihou ho neuplatíš...

Velké naděje, že vakcína bude to jediné úspěšné, co vyřeší současnou situaci, a už aby tady byla! – to si přeje asi celý svět.

Já jsem mírný skeptik – vycházím ze zkušeností, které jsou se všemi novými léky a postupy. Velká očekávání, avizované skvělé výsledky – a realita je potom nezřídka hodně odlišná, velmi často se propadá do hlubokého zklamání. Nový lék nepřinesl tak dobré výsledky, jak se čekalo, naopak se ukázaly nepředvídané vedlejší a nežádoucí účinky, řada nových léků musela být zcela stažena pro výrazné komplikace, které se nepodařilo v průběhu vývoje a testování detekovat a teprve nasazení u statisíců či milionů pacientů prokázalo negativní dopad – často i úplně jinde, než by se původně očekávalo...

A tak – po prvotním nadšení, následující skepsi pak realita skončí s nějakým rozumným závěrem, třeba až po další modifikaci medikamentu, že přeci jen nějak funguje, byť ne tak skvěle, jak se původně zdálo.

Takto to známe u léků, jejichž vývoj, testování a uvedení na trh probíhá standardně mnoho let. Očekávat, že vakcína připravovaná v ohromném spěchu během několika málo měsíců bude skvěle fungovat, dosáhne vysoké míry ochrany před nakažením, to vše při nulové či přiměřeně nízké míře výskytu vedlejších a nežádoucích účinků – je to hodně optimistické.

Vlády i firmy nepochybně masivním marketingem zvládnou přesvědčit svět o úspěchu vakcíny, i když to tak úplně pravda nebude.

Nevěřím tomu, že vítěz na pásce bude prodávat opravdu to nejlepší, nejkvalitnější a nejlépe fungující očkování.

Vítěz bere ohromný, ale skutečně ohromný balík peněz, a všichni od druhého místa dál si nechají jen své neméně ohromné náklady.

Upínat se k lednu 2021, že začneme očkovat a je po problému... Nevím, nevím.

 

Druhý, dá se říct "národní" faktor, typický pro českou populaci – nemáme rádi očkování. Proočkovanost proti mnoha nemocem, a to i těmi vakcínami, které jsou odzkoušené desítky let a mají prokazatelné výsledky, je ve srovnání s ostatním vyspělým světem velmi nízká, dokonce násobně nižší.

Snad jen kdyby ke každému očkování dostal každý krabičku cigaret a lahev rumu by se proočkovanost průměrné české populace zvýšila, ale to se zřejmě nestane.

Já si do té fronty nakonec půjdu stoupnout asi taky, ale rozhodně předbíhat nebudu, a kdyby se očkování mělo řadit podle příjmení, hlasuji pro!