Blog

Šípky – ovoce podzimu

 

Jak už tomu bývá, s podzimem přichází nachlazení a rýma. Málokdo ale ví, že není třeba rovnou běžet do lékárny, ale stačí se porozhlédnout po louce. S podzimem totiž dozrávají šípky

 

Šípky mají nejvyšší obsah vitaminu C ze všech druhů ovoce. Obsahují ho 10x více než citron a asi 20x více než pomeranč (na 100 g čerstvé potraviny). A právě díky vitaminu C se šípky tradičně používají k léčbě nachlazení a chřipky.

 

Šípky mohou být nápomocné i v péči o pleť a vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů ve formě karotenoidů (jako je lutein a zeaxanthin) mohou být nápomocné také pro zdraví očí. 

 

Ze šípků lze připravit marmeláda, sirup nebo dokonce omáčka. Nejjednodušší se však zdá být příprava čaje:

 

Nasbírané šípky důkladně přeberte od lístků, poškozených nebo plesnivých plodů, omyjte a nasušte. Sušení by mělo být co nejšetrnější, abyste předešli ztrátě vitaminu C. Využít můžete buď sušičku na ovoce, troubu (sušte při teplotě max. 70 °C) nebo je nechat schnout jen tak na vzduchu pod sluncem. Sušené šípky rozmixujte a nechejte přes noc louhovat ve studené vodě. Na litr čaje stačí použít 2 polévkové lžíce rozmixovaných šípků. Nálev druhý den přeceďte a zahřejte zhruba na 70 °C, pít ho však můžete i studený.