Předsevzetí na začátku nového roku, plánování velkých životních změn – kdo by to neznal. Takže… Více než půlku ledna máme za sebou, a my se Vás ptáme: „Stále pracujete na svém předsevzetí?”.
Pokud jste již na své cíle zapomněli nebo se Vám nedaří k nim najít cestu, přečtěte si následující článek, možná jste své síly přecenili nebo naopak na něco zapomněli.
Zobrazit článek
Každý nemusí vítat vánoční svátky tak radostně jako děti. Někteří se obávají přehnané útraty, jiní zas nechtěného váhového přírůstku. S tou útratou, s tou vám asi neporadíme. Ale pokud vás zajímá, jak předejít nechtěným kilogramům navíc, čtěte dál.
Zobrazit článek
Dýňová sezóna je v plném proudu! Upečte si třeba na víkend výbornou a zároveň výživnou dýňovou bábovku podle našeho receptu.
Zobrazit článek
Jak už tomu tak bývá, s podzimem přichází nachlazení a rýma. Málokdo ale ví, že není třeba rovnou běžet do lékárny, ale stačí se porozhlédnout po louce. S podzimem totiž dozrávají šípky.
Zobrazit článek
Dlouhodobým omylem spojeným s výživou je myšlenka, že zdravá strava = dietní strava.
Zobrazit článek
Nastavení změny stravy nebo životního stylu ve znění „Když už, tak na 100 %“ nemusí změnu zjednodušit, ba právě naopak.
Zobrazit článek
Velké naděje, že vakcína bude to jediné úspěšné, co vyřeší současnou situaci, a už aby tady byla! – to si přeje asi celý svět.
Zobrazit článek
Lokální (místní, regionální) anestezií rozumíme všechny techniky, které využívají pro vyvolání znecitlivění (anestezie) nebo jen vyřazení vnímání bolesti (analgezie) v určité oblasti těla účinku lokálních anestetik.
Zobrazit článek
V případě zájmu o provedení testu na koronavirus budete potřebovat základní informace k jednotlivým diagnostickým metodám.
Zobrazit článek
Bez edukace lékařů, bez otestování v reálném provozu, proti odporu zdravotníků hodně narychlo prosadila paní ministryně k 1.1.2020 povinnou eNeschopenku.
Hned po 2 dnech provozu o ní prohlásila, že se stane miláčkem lékařů - ztuhla mi krev v žilách, a se mnou zřejmě i všem ostatním kolegům a kolegyním, kteří tento výrok zaznamenali. Pokud má tato dáma nějakou deviaci a miluje Zákoník práce, proč předpokládá, že stejnou úchylkou budou trpět i ostatní??
Zobrazit článek
Nemoc, o které jsme naposledy slyšeli na lékařské fakultě při zkoušce s infekčního lékařství, se najednou znovu dostává do centra pozornosti. A tak nezbývá než znovu nastudovat, cože to vlastně ty spalničky jsou, jak je poznáme a co máme v případě podezření či diagnozy vlastně dělat...
Zobrazit článek
Alergická rýma postihuje v současné době asi 15% světové populace a v posledních desetiletích vytrvale přibývá alergických osob. V našem zeměpisném pásmu se setkáváme s projevy tohoto velmi nepříjemného onemocnění každoročně od února do listopadu s maximem výskytu koncem jara a začátkem léta.
Zobrazit článek
Teprve až záda začnou bolet a omezovat v každodenním životě, si mnoho z nás uvědomí, jaký komfort zdravá záda znamenají. A začíná vyhledávání lékařské pomoci a první pokusy o cvičení, lepší uspořádání pracovního místa a další způsoby zbavení se těchto potíží. Zároveň začíná být zřejmé, že i v péči o záda existuje prevence.
Zobrazit článek
Nařízení EU o ochraně osobních údajů přijaté v roce 2016 zanedlouho vstupuje v platnost. GDPR se týká všech firem, institucí, úřadů i zdravotních zařízení. A protože se jedná o značný zásah do komunikace kliniky s našimi klienty, připravili jsme souhrn všeho, co by Vás mohlo v souvislosti s touto legislativní změnou zajímat.
Zobrazit článek
I když se člověk cítí zcela zdravý, neměl by prevenci podceňovat, jedná se nenáročný a efektivní způsob péče o zdraví. Vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a vysoký cukr jsou dnes vnímány jako běžné a zanedbatelné zdravotní problémy. Jaké jsou ale v době rostoucího výskytu těchto chorob důsledky jejich neléčení?
Zobrazit článek
"Posílat pacienty ke specialistům nestačí, lékař musí poskytnout kompletní péči". Z toho vychází prim. MUDr. Michal Zavadil, který se v rozhovoru pro Mladou Frontu dnes rozpovídal o tak trochu nešťastných principech fungování českého zdravotnictví a o lékařské péči na brněnské klinice Top Moravia Health.
Zobrazit článek
Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen v České republice, ročně je diagnostikována u téměř 6 tisíc žen. Výskyt se zvyšuje s narůstajícím věkem, u žen nad 50 let je riziko vzniku zhoubného nádoru nejvyšší. Proto by se ženy nejen této věkové kategorie měly orientovat v otázkách týkajících tohoto onemocnění.
Zobrazit článek
Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými se praktičtí lékaři ve svých ambulancích v dnešní době setkávají. Stejně tak jsou bolesti zad častou příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti a mohou vést až k invaliditě. Jaké jsou způsoby léčby a kdy jsou jednotlivé terapeutické metody doporučované?
Zobrazit článek
Ráno po dlouhé době vstáváme za světla, stmívá se opět až večer nikoliv odpoledne a příroda se začíná probouzet k životu. Lidé opět sportují, chodí ven a věnují se aktivitám, které v zimě nechávaly ladem. Jedná se o krásné a vytoužené období. Tak proč máme někdy s přechodem ze zimního do jarního období takový problém?
Zobrazit článek
Málo lidí chození po doktorech vyhledává. Ať už mají nějaký zdravotní problém, mají jít na vyšetření ke specialistovi nebo na preventivní prohlídku. Důvodů, proč se do ordinace nevydat, je celá řada. Některé jsou běžnými neduhy českého zdravotnictví a jiné plynou z prostého nepochopení významu návštěvy lékaře.
Zobrazit článek
Období chřipek je opět tady. Protože je v dnešní době finančně výhodnější nemoci přecházet než léčit, zhruba každý třetí kolega v práci pokašlává a do koše odhazuje jeden použitý kapesníček za druhým. O městské hromadné dopravě ani nemluvě. Na chřipku tak lze narazit na každém krok. Jak se lze před chřipkou chránit?
Zobrazit článek
Bolesti zad lze dnes bez nadsázky označit za civilizační chorobu, setkalo se s nimi téměř 80 % české populace. Pouze čtvrtina všech bolestí zad je ale způsobena skutečným onemocněním páteře, za zbytek může životní styl nebo nevhodné sportovní či pracovní návyky. Co všechno tedy může za bolestmi zad stát?
Zobrazit článek
Až lokální epidemie žloutenky na jižní Moravě a medializace problematiky infekčních chorob zvýšila zájem o problematiku očkování. Je to škoda, že se této části medicíny věnuje tak malá pozornost jak ze strany pacientů, tak bohužel i ze strany odborné lékařské komunity. Alespoň částečně se pokusíme tento dluh napravit.
Zobrazit článek